zachmurzenie duże
29°
29°
piątek
Reklama
ZUS etapowo przywraca bezpośrednie badania przez lekarzy orzeczników
12 maja 2020 r. | 13:02
0

W poniedziałek 11 maja Zakład Ubezpieczeń Społecznych wznowił bezpośrednie badania przez lekarzy orzekających w ZUS. Są one przywracane etapowo, z zachowaniem środków ostrożności, dostosowanych do aktualnej sytuacji sanitarno-epidemiologicznej.

Ubezpieczeni są indywidualnie zawiadamiani o terminie i miejscu badania przez oddział ZUS, który prowadzi postępowanie związane z wydaniem orzeczenia. Planowanie badań w poszczególnych placówkach ZUS odbywa się z uwzględnieniem aktualnego stanu i rozwoju sytuacji epidemiologicznej na danym terenie. Brana jest pod uwagę m.in. liczba zachorowań na koronawirusa w danym regionie.

Dotąd, od 16 marca badania bezpośrednie zaplanowane przez lekarzy orzeczników i komisje lekarskie były z powodu epidemii Covid-19 przesuwane na późniejszy okres. We wszystkich tych sprawach, w których to było możliwe, lekarze orzecznicy orzekali zaocznie, na podstawie dokumentacji. Obecnie stopniowo przywracany jest normalny tryb pracy, który uwzględnia także badania bezpośrednie.

Na podstawie Tarczy Antykryzysowej czasowe orzeczenia lekarskie stanowiące podstawę do wypłaty rent i świadczeń rehabilitacyjnych, których ważność upłynęła lub upłynie w trakcie stanu zagrożenia epidemicznego, stanu epidemii lub w ciągu 30 dni po odwołaniu tego stanu, są z mocy prawa przedłużane na 3 miesiące. Warunkiem jest jednak, aby osoba złożyła wniosek o świadczenie na dalszy okres przed upływem terminu ważności tego orzeczenia.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *