zachmurzenie duże
-7°
-7°
wtorek
Reklama
Zadbają o bezpieczeństwo pieszych
12 kwietnia 2022 r. | 10:31
0

Wczoraj odbyło się spotkanie mł. insp. Mariusza Strzeleckiego zastępcy Komendanta Miejskiego Policji w Częstochowie z Krzysztofem Smelą - Starostą Powiatowym w Częstochowie. W trosce o bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego Starosta przekazał szefowi częstochowskiego garnizonu opaski odblaskowe z napisami w języku ukraińskim. Będą one rozdawane uchodźcom, którzy znaleźli schronienie na terenie powiatu częstochowskiego.

Policjanci z Częstochowy współpracują z samorządem terytorialnym, by poprawić stan bezpieczeństwa na drogach Częstochowy i powiatu. Dzisiaj młodszy inspektor Mariusz Strzelecki zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Częstochowie spotkał się z Krzysztofem Smelą - Starostą Powiatowym w Częstochowie, by porozmawiać o bezpieczeństwie niechronionych uczestników ruchu drogowego, w tym również uchodźców z Ukrainy, którzy znaleźli schronienie na terenie naszego powiatu.

W ramach kampanii profilaktycznej „ Świeć przykładem” starosta przekazał na ręce zastępcy komendanta opaski odblaskowe z napisem „Widoczny – Bezpieczny” w języku polskim i w języku ukraińskim. Wszystko po to, by wszyscy uczestnicy ruchu drogowego byli bezpieczni zarówno podczas pieszych wycieczek jak i codziennej aktywności.

Obowiązki kierowcy względem pieszego:

  • w strefie zamieszkania pieszy może się poruszać swobodnie po całej przestrzeni i ma pierwszeństwo przed pojazdami (kierujący musi ustąpić pieszemu w każdym wypadku)
  • pieszy ma pierwszeństwo wchodząc i znajdując się na przejściu dla pieszych
  • zabrania się omijania pojazdu, który zatrzymał się przed przejściem dla pieszych
  • zabrania się wyprzedzania na przejściu dla pieszych lub bezpośrednio przed nim.

Niechroniony uczestniku ruchu drogowego pamiętaj - przechodząc przez ulicę gdy nie ma sygnalizacji świetlnej:

  • możesz przejść tylko w miejscach oznaczonych pasami (zebra) – wyjątek, gdy odległość od przejścia dla pieszych przekracza 100 m
  • zanim przejdziesz, zatrzymaj się. Zawsze przed wejściem na jezdnię rozejrzyj się i upewnij się, czy możesz bezpiecznie przejść na drugą stronę (spójrz w lewo, potem w prawo i znowu w lewo. Przechodząc przez ulicę nie trać pojazdów z oczu, bądź czujny)
  • przechodź przez jezdnię pewnym krokiem i zachowaj ostrożność, nie korzystaj ze smartfona, skup swoją uwagę na tym, co się dzieje na drodze
  • nigdy nie wbiegaj na jezdnię i nie przebiegaj przez nią.

Każdy niechroniony uczestnik ruchu drogowego powinien zadbać o swoje bezpieczeństwo i widoczność na drodze. Zgodnie z art 11 prd pieszy poruszający się po zmierzchu, po drodze poza obszarem zabudowanym jest zobowiązany używać elementów odblaskowych. Jednak dla własnego bezpieczeństwa odblaski powinniśmy nosić na każdej drodze, zawsze o każdej porze dnia. /KMP w Częstochowie/Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *