zachmurzenie duże
17°
17°
sobota
Reklama
Mały ZUS Plus od 1 lutego
21 stycznia 2020 r. | 10:16
0

1 lutego wchodzą w życie zmiany w „małym ZUS” dla przedsiębiorców, czyli tzw. „mały ZUS plus”. To rozwiązanie dla tych firm, których przychód z poprzedniego roku nie przekroczył 120 tys. zł. Dzięki temu z ulgi może skorzystać więcej osób prowadzących działalność gospodarczą niż dotychczas. Od lutego zmieni się nie tylko limit przychodu, ale też sposób obliczenia składki.

Z „małego ZUS” na dotychczasowych zasadach korzystało około 170 tysięcy przedsiębiorców. W styczniu br. do ulgi zgłosiło się ponad 50 tysięcy firm w kraju. W województwie śląskim w terminie od 1 do 8 stycznia - do „małego ZUS” zgłosiło się ponad 5,3 tys. firm.

W Oddziale w Częstochowie – 763 (łącznie z inspektoratami), w podziale na podległe mu placówki wygląda to następująco: w inspektoracie Kłobucku – 104, w inspektoracie w Lublińcu – 96, w inspektoracie w Myszkowie – 77, w częstochowskim oddziale – 486.

Co się zmienia?
Dotychczas z „małego ZUS” mógł skorzystać przedsiębiorca, którego ubiegłoroczny przychód nie przekraczał 30-krotności minimalnego wynagrodzenia. Na przykład w styczniu ulga przysługuje firmom, których przychód wyniósł maksymalnie 67,5 tys. zł. Ale już niedługo ten limit znacząco wzrośnie, bo od 1 lutego z „małego ZUS” będzie mógł skorzystać przedsiębiorca, którego przychód z poprzedniego roku kalendarzowego nie przekroczył 120 tys. zł.

Zmieni się również sposób obliczania składek. Teraz kwota składek na „małym ZUS” zależy od przychodu. Natomiast od lutego będzie zależała od dochodu. Podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne będzie połowa przeciętnego miesięcznego dochodu uzyskanego z działalności w poprzednim roku. Co ważne, nie zmieni się sposób obliczania minimalnej i maksymalnej podstawy wymiaru składek na „małym ZUS”. Podstawa wymiaru składek nadal będzie musiała się mieścić pomiędzy 30% minimalnego wynagrodzenia krajowego a 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia (czyli między 780 zł a 3136,20 zł w 2020 roku).Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *