Urząd Gminy Kłomnice poinformował, że przeprowadzane będą kontrole zbiorników bezodpływowych oraz przydomowych oczyszczalni ścieków na nieruchomościach położonych na terenie Gminy Kłomnice. Kontrole przeprowadzane zostaną przez upoważnionych pracowników Urzędu Gminy w Kłomnicach.
Kontrole obejmować będą:
- sprawdzenie wyposażenia nieruchomości w zbiornik bezodpływowy na nieczystości ciekłe
lub w przydomową oczyszczalnię ścieków bytowych; - stwierdzenie posiadania przez właścicieli nieruchomości umowy zawartej z przedsiębiorcą świadczącym usługi w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych lub osadników
w instalacjach przydomowych oczyszczalni ścieków i transportu nieczystości ciekłych na terenie Gminy Kłomnice; - udokumentowanie wykonania obowiązku pozbywania się zebranych na terenie nieruchomości nieczystości ciekłych w postaci dowodów zapłaty za usługi wywozu nieczystości ciekłych, wystawionych każdorazowo po wykonaniu usługi przez przedsiębiorcę posiadającego zezwolenie Wójta Gminy Kłomnice na prowadzenie działalności w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych lub osadników w instalacjach przydomowych oczyszczalni ścieków i transportu nieczystości ciekłych.
Kontrole wynikają z obowiązku określonego w art. 9u ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (t.j. Dz. U. z 2022 r., poz. 2519 z późn. zm.) Wójt Gminy Kłomnice sprawuje kontrolę przestrzegania i stosowania przepisów wynikających z w/w ustawy.
Do przeprowadzania kontroli, stosuje się przepisy art. 379 i art. 380 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2556 z późn. zm.).
Może w końcu do Gminy dotrze cywilizacja i świadomość ekologiczna, w tym szczególnie do gminnej “elity” rządzącej, wykształconej inżynierskiej i magisterskiej kadry wszelkich gminnych instytucji i organizacji tzw. pozarządowych, którzy być powinni wzorem do naśladowania i nieść przysłowiowy ogarek dla grupy mieszkańców dla których szambo do lasu, w ziemię pod szambem, wypompowanie za przysłowiowe opłotki lub do nieczynnej studni (kiedy ten syf dotrze do kredowego zbiornika wody pitnej?), jak również wszelki syf z komina, azbestowe odpady, itp., nie stanowią problemu wg zasady “po Nas nawet potop”.
Ochrona Środowiska w tej gminie to tylko z nazwy ,pełno dzikich wysypisk,po lasach wywożonych,ścieki w ziemię ,śmieci pozakopywane a w gminie jak pączki w maśle jeszcze nagrody im dać